Урок за нашите задължения към Бога. 1-4 Божии заповеди

Нашите задължения към Бога. 1-4 Божии заповеди

Кой е получил 10-те Божии заповеди? Да си припомним изученото за Мойсей и 10-те Божии заповеди:
След смъртта на Йосиф, евреите нямали покровител в Египет и египтяните ги използвали като роби. Тогава Бог издигнал сред евреите Мойсей като пророк и водач, който с Божията помощ ги спасил от робството, като ги превел през пустинята до Ханаан – Обетованата земя. Коя земя е обетована? – обещаната на Авраам и потомството му. Мойсей написал първите 5 глави на Стария Завет. На планината Синай Бог дал на Мойсей 10-те Божии заповеди, които били записани от Бога на 2 каменни плочи (скрижали). 10-те Божии заповеди са наречени по името на планината Синайско законодателство.

Първите четири заповеди показват задълженията ни към Бога.

I заповед: Аз съм Господ Бог твой, да нямаш други богове, освен Мене. С тази заповед Господ ни разкрива, че единствен Той е истинен Бог и ни заповядва само Него да признаваме за Бог. Трябва да изповядваме единия Бог в Троица, както ни учи църквата.
Нарушават тази заповед всички, които почитат лъжливи божества, които вярват в техните магии и вълшебства, а също и тези, които се доверяват на врачки, баячки, екстрасенси или разчитат на човешките сили повече, отколкото на Бога.
Почитането на ангелите и светците не противоречи на тази заповед, защото ние се обръщаме към тях не като богове, а като наши застъпници пред Бога.

II заповед: Не си прави кумир (идол) и никакво изображение на онова що е горе на небето, що е долу на земята, не им се кланяй и не им служи. Кумир или идол се нарича предмет или негово изображение, на които се кланят и служат като на бог. Както знаете идолопоклонниците обожествявали слънцето, луната, растения, животни и измислени божества и вяравали,че те контролират природните явления и човешките взаимоотношения. Вместо да почитат Единия Бог, хората почитали творението и лъжливи божества, зад които се прикривали демоните. Това оскърбява Твореца и показва неверието ни в Него.

Тази заповед не отхвърля почитането на иконите. Защото ние почитаме не материала, от който е направена иконата, а Първообраза изобразен на нея, Който е невидим. По същия начин ние не отдаваме любовта си на портретите, а на

любимите си хора, които са изобразени на тях. Сам Бог благославя почитането на иконите, което е видно от много примери от историята, от многото чудотворни икони, а наказва иконоборците.
Против втората заповед греши не само оня, който се кланя на идоли (талисмани), но и който мисли постоянно за пари, за ядене и пиене, за слава. Тези неща също могат да бъдат идоли.

III заповед: Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог. Името Божие е свято и не трябва да се произнася без нужда, в празни разговори. Призоваваме Бога само в молитвите си и споменаваме името Му само когато поучаваме за Бога и то ако имаме задълбочени познания от Свещеното Писание.
Грешат тези, които произнасят постоянно Божието име във всекидневните си работи ( „Вярвай ми за Бога!”, „Бог да ме убие, ако лъжа!”, „Господи!”, „Леле, Боже!” и др. ). Голям грях правят ония, които си позволяват да говорят неприлични думи против Бога или роптаят срещу Него, когато ги сполети беда и ония, които се подиграват със свещените предмети или се кълнат лъжливо в Божието име.

IV заповед: Помни съботния ден, за да го пазиш свят. Шест дни работи и върши в тях всичката си работа, а седмия ден е събота на Господа, твоя Бог – не върши в него никаква работа. Тази заповед ни предписва да вършим личните си дела в шест дни, а седмият ден от седмицата да посветим на Бога и на добри дела: да ходим на църква, да посещаваме болни и възрастни хора, да помагаме на бедни и нещастни, да четем полезни книги и др.

Православната църква празнува в неделния ден, в който възкръсна Иисус Христос. Освен неделята трябва да спазваме и другите празници и постите, отредени за слава на Бога, в чест на св. Богородица и светците.
Неделната почивка не ни е дадена да се излежаваме и да прекарваме времето си в леност, в празни развлечения. Тя ни е дадена, за да се откъснем от всекидневните си работи, да присъстваме на неделното богослужение и да насочим мислите си към Бога и към добри дела в Негово име.

Въпроси към урока:

1.Какво изисква Бог от нас в 1-та заповед? – да почитаме Него като единствен Бог.

2.Какво ни забранява 2-та заповед? – да не отдаваме почитанието си на творението, вместо на Твореца и да не си създаваме измислени божества.

3.За какво ни предупреждава 3-та заповед? – да се отнасяме с уважение към святото име на Бога и да не го принизяваме до всекидневните си разговори, нито да се кълнем лъжливо в Божие име.

4.Как Бог в 4-та заповед ни нарежда да разпределяме времето си през седмицата?- да вършим в шест дни всичките си лични дела, а седмия да посветим на Бога и вършенето на добри дела в Негово име. За православните неделята е посветена на Бога, защото Иисус Христос възкръсна в този ден.

Задача: Нека още веднъж повторим разгледаните четири заповеди и да се опитаме да ги запомним. Да помислим дали изпълняваме тези Божии заповеди и какво трябва да сторим, за да не ги нарушаваме.

I заповед: Аз съм Господ Бог твой, да нямаш други богове, освен Мене.
II заповед: Не си прави кумир (идол) и никакво изображение на онова що е горе на небето, що е долу на земята, не им се кланяй и не им служи.
III заповед: Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.
IV заповед: Помни съботния ден, за да го пазиш свят. Шест дни работи и върши в тях всичката си работа, а седмия ден е събота на Господа, твоя Бог – не върши в него никаква работа.

На седмия ден Господ си починал и благословил този ден, в който никой да не работи, а всички да славят Бога. Нека се научим да спазваме тази заповед, като неделния ден присъстваме в храма и вършим дела на милосърдие.

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *