Урок по милосърдие
Грижа се за ближните, помагам на нуждаещите се
Какво е милосърдие? Ето как нашият Бог Иисус Христос обяснява милосърдието като грижа за ближните и помощ за нуждаещите се:
„Дойдете вие, благословените на Отца Ми, наследете царството, приготвено вам от създание мира; защото гладен бях и Ми дадохте да ям; жаден бях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте; гол бях и Ме облякохте; болен бях и Ме посетихте; в тъмница бях и Ме споходихте. Тогава праведниците ще Му отговорят и кажат: Господи, кога Те видяхме гладен, и нахранихме, или жаден, и напоихме? Кога Те видяхме странник и прибрахме, или гол, и облякохме? Кога Те видяхме болен, или в тъмница, и Те споходихме? А Царят ще им отговори и каже: истина ви казвам: доколкото сте сторили това на едното от тия Мои най-малки братя, Мене сте го сторили.”(Мат.25:34-40)
Господ Иисус Христос ни учи да гледаме на страдащите като на Негови по-малки братя. Сам Той, докато живя на земята „нямаше где глава да подслони” (Мат.8:20). Той не се уподоби на цар, ни на богаташ, а на бедняк. Всяка помощ подадена на бедняка, на страдащия, на осъдения, е подадена Господу. Той няма нужда от тази помощ, защото е Бог, но има нужда от милостивото ни сърце. Той казва: „Милост искам, а не жертва”(Мат.9:13). Колко високо стои тази добродетел – милосърдието. Сам Бог казва, че милосърдието отваря вратите на Царството Божие за живот вечен.
Кои наши дела не са проява на милосърдие? В днешно време се говори много за хуманност, благотворителност и милосърдие. Но ако ние правим благотворителен жест, защото така е модерно, така правят всички, или за да се покажем пред човеците, но сърцето ни е вкаменено и с погнуса се отвръщаме от страдащите, никак не си спомняме, че именно те са по-малките Христови братя – ако не правим милостиня в името на Господа, това наше дело не е богоугодно.
Как да бъдем милосърдни? Нека омилостивим сърцето си. Не е нужно непременно да дадем нещо материално – пари или вещи. Още по-малко да се гордеем със скъпите подаръци. Бог иска от нас да проявим милост, да проявим съчувствие, грижа. Затова и народът е казал: „Добрата дума е по-ценна от злато”. Нека стоплим нечие човешко сърце с добра дума, нека подадем ръка на изпаднал в беда, нека се усмихнем на тъжния и поговорим с него ласкаво. Наистина ще помогнем много на другите, но колко повече радост ще изпитаме сами, с колко радост Бог ще стопли нашите сърца, а ние с любов ще Му благодарим.
С проявеното милосърдие ще изпълним най-важните Божии заповеди – да обичаме Бога и ближните си.
Дела на милосърдие през Рождественските празници. Да използваме празничните дни, за да навестим свои близки и приятели. Нека си простим казаните необмислено груби думи, нека помогнем на мама и татко в подготовката на празника. Нека си спомним за тези, които нямат близки или нямат средства за празника и да направим нещо, макар и малко за тях.
И нека не забравяме да отидем в храма, да застанем пред Младенеца Иисус Христос и Неговата Майка и да се помолим за всички. Нашата молитва за другите е също проява на милосърдие. Да не забравяме да благодарим и на Бога за всичко – и за хубавото и за лошото. Защото всичко, което се случва с нас е за наше добро, за спасение на душите ни. Нека благодарим и за това, че Бог ни учи на милосърдие и така ни отваря път към рая. Да бъдем милосърдни – това ни прави истински християни.
Въпроси към урока:
1. Какво е милосърдие? – това е проява на грижа за ближните и помощ за нуждаещите се в името на Бога.
2. Как можем да проявим милосърдие? – с добра дума, добро дело и молитва за ближните.
3. Кога делата ни не са проява на милосърдие?- когато правим дарение за пред хората, но сърцето ни е ожесточено.
4. Как да проявим милосърдие по Рождественските празници? – като направим дарение на нуждаещи се, макар и малко, или окажем помощ, като посетим близки и познати, болни и самотни и им вдъхнем вяра и надежда в Бога, като се помолим на Бога за всички.
Задача: В края на урока учителят призовава децата да помислят за това какви дела на милосърдие биха могли да сторят в празничните дни. Добре е паричните или материални помощи да се обмислят в семейството, а групата по Религия – Православие да направи коледни картички, посещения, да представи сценка, изпее песен и други дела, с които да стопли сърцата на безпомощни, болни или сираци. Групата може да посети храма и децата да се помолят на Бога и светиите за своите близки и познати, за страдащи и болни, за всички хора по земята.
Предлагаме образец за отпечатване и изработване на рождественски картички, която децата могат да надпишат и подарят на когото пожелаят.
Източник: Svetlinata-na-hrama.com