Урок за почитта към родителите и петата Божия заповед

Въпроси за преговор:

1.Какво ни учи Бог за прошката? – Господ прощава нашите грехове в тази степен, в която ние прощаваме на другите, а това означава, че без нашата прошка, няма да можем да се спасим.
2.Какво е значението на прошката в живота ни? – прошката носи в живота ни мир и разбирателство, тя очиства душата ни и Сам Господ заживява в нея.
3.Кой ден в православната църква е специално отреден за опрощаване между хората? – неделята преди Великия пост, наречена Сирна неделя или Ден на прошката.
4.Кой важен период от живота на християните започва след Сирни заговезни? – след Сирни заговезни започва Великия пост – време за въздържане от блажна храна (месо, мляко, яйца), но също въздържане от всяко лошо дело, дума или мисъл, което допринася за обновяване на тялото и душата.

Почитай баща си и майка си (5-та Божия заповед)

Господ дава десетте Божии заповеди на пророк Мойсей, но за това събитие ще говорим по-късно. Вие сте прочели тези заповеди, но днес ще обсъдим подробно петата Божия заповед. Тя гласи „Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята.(Изх. 20:12) Какви са отношенията между родители и деца. Когато децата са запознати с Божиите заповеди и ги изпълняват, уважението към родителите е голямо. Като станат родители, те сами обгрижват своите деца подобно Бог-Отец Своето творение. Децата пък приемат смирено волята на родителите си като Божията воля за тях. В днешно време малко деца изучават истините на вярата, затова и тази Божия заповед не се изпълнява напълно. За нас любовта на родителите, грижата и отстъпчивостта пред нашите молби са толкова обичайни, така сме свикнали с тях, че не си даваме сметка с цената на какви усилия го постигат. Възприемаме това като тяхно естествено задължение, като нещо, което те ни дължат.

Понякога се отнасяме към тях твърде егоистично, като желаем неща, които не са ни необходими, натоварваме ги, въпреки че са уморени. Не се съгласяваме с техните забрани, не зачитаме мнението им, роптаем против правилата, които ни налагат. Стигаме до там да им отправяме груби упреци, да ги обиждаме. Но това не бива да бъде така. Бог е дал специална заповед за отношенията на децата към родителите. Децата могат и да казват, че обичат своите родители, че са им благодарни, но въпреки това да не изпълняват тази заповед. Защото тя изисква много повече. Какво означава да почитаме родителите си? Това означава да ги обичаме, да се вслушваме в съветите им, да изпълняваме правилата и да се подчиняваме на забраните им. Това означава да уважаваме мнението на родителите си, да приемем техните съвети за себе си, макар да ни се струва, че нашето мнение е правилно.

Да не възразяваме, а да се покоряваме на техните правила и забрани. Може да мислим, че не постъпват правилно, но дори и тогава трябва да им се покорим. Да приемем, че всичко, което родителите правят за нас, е добро. Трябва да приемем, че всичко, което родителите правят, правят от любов към нас. Господ знае кое е най-добро за нас и ще ни вразуми чрез нашите родители. Когато почитаме родителите си, все едно почитаме Бога, защото Той ги направлява за наше добро. Да не си позволяваме лоши чувства, мисли и думи към своите родители. Макар да ги чувстваме много близки, не бива да си позволяваме лоши думи, дори на шега. Не бива да си позволяваме обиди, макар те са готови да ни простят всичко.

Да ги почитаме означава да проявим разбиране към тях, защото всички ние сме грешни. Бог ни е дал заповед да обичаме ближните си, а има ли някой, който ни обича повече от нашите родители. Трябва да бъдем внимателни и любезни с тях. Ако чуем , че други деца обиждат и се присмиват на своите родители, да не се подвеждаме и ние да правим така. Да не се подвеждаме и от различни филми, където виждаме, че героят – тинейджър „най-остроумно“ се подиграва на своите родители и още повече, че това са филми, чужди на християнския дух. Да не осъждаме родителите си за техните грешки. Има случаи, когато родителите не проявяват достатъчна грижа, дават лош пример, дори изоставят децата си, но дори и тогава сме длъжни да ги почитаме. Не бива да таим злост в сърцата си срещу тях, не бива да ги осъждаме. Недопустимо е пред други хора да показваме техните грешки, да злословим за тях.

Не бива да ги лишаваме от внимание и грижа, макар те да не са проявили такива към нас. Знаем за свещеници и обикновени християни, които като деца са били изоставени от родителите си в домове и дори не ги познават, но не спират да се молят за тях. Да се погрижим за родителите си в тяхната старост. Да почитаме родителите си означава да проявим грижа към тях, когато са болни и когато остареят. Както те са ни отгледали, когато сме били безпомощни като малки, бдяли са над нас в безсънни нощи, така и ние трябва да се грижим за тях, когато не могат без нашата помощ. Когато изпълним всичко, което изисква от нас Божията заповед, то ще се изпълни над нас и Божието обещание. Наистина дните ни ще бъдат благословени.

Въпроси към урока:

1.Какво гласи петата Божия заповед? – „Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята”.

2. Какво означава да почитаме родителите си? – това означава да ги обичаме, да уважаваме мнението им, да изпълняваме налаганите от тях правила и забрани, да не си позволяваме лоши чувства, мисли, думи към тях, да не ги осъждаме, да се погрижим за тях в болест и старост.

Източник: Svetlinata-na-hrama.com

Може да харесате още...

1 Отговор

  1. Аlyzea каза:

    Здравейте.
    Искам да попитам, какво означава да почитаме родителите, когато самите ние сме възрастни и имаме деца? И ако живеем с родителите си, трябва ли те да се месят във възпитанието на децата ни, също трябва ли да променят черти на характера ни и да ни превъзпитават в зряла възраст?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *