Религия за обща култура ще се учи от I до XII клас като избираем предмет

Изучаване на световните религии не в догматичен, а в ценностен план – това е нова възможност за изучаване по желание на учениците от първи до ХІІ клас на предмета „Религия“. Програмата е нова и е публикувана за обществено обсъждане, съобщиха от министерството на образованието, наред с досегашните възможности за изучаване на християнство – православие и ислям.

Водещо в нея е неконфесионалното религиозно образование. То е основано на специфичния за религиите ценностен подход, без да се придържа към догматиката на едно единствено вероизповедание. Религиозните догмати се представят като системни и исторически знания. Програмата предвижда балансирано представяне на нравствените традиции на световните религии. Отразяват се и съвременните проблеми в отношенията между религиите в глобален и регионален план.

Главната цел на този предмет е даде на учениците познания в религиозната сфера и да развие у тях усет и уважение към религиозното, което ще спомогне за адекватната им ценностна ориентация и ориентация сред различните религии, се посочва в проекта на програмата.

Сред задачите на обучението по религия са да бъдат изградени граждани, които да познават християнството, както и други световни и исторически религии, да уважават религиозните възгледи на другия, да уважават светския характер на държавата.

Предложените нови учебни програми по предмета „Религия“, който се изучава в разширена подготовка (избираеми часове) и в допълнителна подготовка (факултативни часове), осъвременяват сега съществуващите две програми по религия, които са насочени към изучаването на православието и на исляма (можете да ги свалите от прикачените файлове).

От просветното министерство уверяват, че програмите са изготвени от експерти – теолози, преподаватели във висшите училища и представители на религиозните общности, по концепции, приети от експертен съвет.

ПРОГРАМА – неконфесионално обучение

Учебни програми по религия

Източник: Dnevnik.bg

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *