ПОЗДРАВЛЕНИЕ ОТ НВП ВИДИНСКИ МИТРОПОЛИТ ДАНИИЛ ЗА 24 МАЙ

Уважаеми г-н Огнян Ценков, кмет на град Видин,
Уважаеми господа народни представители,
Уважаема г-жо Албена Георгиева, областен управител
Уважаеми г-н Генади Велков, председател на Общинския съвет,
Уважаема г-жо Веселка Асенова, началник на РУО за област Видин,
Уважаеми учители, ученици, и всички труженици на родната просвета и култура, на славянската писменост и книжовност,

Обични в Господа братя и сестри,

Каква радост, любов, благодарност блика в душите ни при споменаване имената на нашите просветители и първоучители – светите братя Кирил и Методий. Любовта, с която те и техните свети ученици обдарили предците ни, както и всички нас, техните потомци, е толкова всеотдайна, че вече повече от хиляда сто и трийсет години малките азбукарчета и всички, които сме прекрачвали прага на родното училище, с истинска благодарност ги възпяваме и името им действително „живее във всенародната любов“. Напълно заслужено нашият народ е възприел традицията тяхната памет, която с любов се чества не само от славянските, но и от други народи, да бъде празник на родната ни просвета и култура.
„В начало бе Словото, и Словото беше у Бога и Бог беше Словото“ – както добре знаем, с тези думи – първия стих от св. Евангелие според св. апостол и евангелист Йоан, изписани на новосъздадената глаголица, светите братя полагат началото на нашия книжовен език. Не след дълго, тяхното и на техните свети ученици просветителско дело заема съществено място сред дейността на българските държавни и църковни деятели. Те полагат усилия целокупния новопокръстен български народ да възприеме, съхрани, развие, обогати и предаде на другите славянски народи и на човечеството богатството, преди всичко, на духовна просвета, чрез която „Словото, що от Бога дойде, (…) кърми душите човешки, (…) укрепва сърца и умове”, дава ни да познаваме Бога, да се трудим за спасението на душите си. (срав. Проглас към Евангелието)

По този начин, историческата истина ни свидетелства, че нашата родна просвета и книжнина е неразривно свързана с духовната просвета на народа ни, с усвояване истините на православната вяра. Това единство се проследява в цялото историческо развитие на нашия народ и негов плод са родните ни светци, изявените народни и обществени деятели и добродетелите у народа, които до голяма степен дават съдържанието на народностната ни и национална идентичност като трудолюбието, правдолюбието, гостоприемството, което има за основа Христовата любов към ближния, постоянството в доброто, от която се пораждат търпението и надеждата за помощ и спасение от Бога, състраданието и милосърдието към страдащите и хората в нужда, жертвената любов към ближните.

Ние сме убедени, че и днес пълноценната просвета и образование следва да се състои не само в преподаване и усвояване на определено количество знания, но и във формирането на определени устойчиви нравствени качества – добродетели, които оформят нравствения облик на човека. Без христовите добродетели, нравстевения образ на човека, както повсеместно се убеждаваме днес, е в състояние да се прояви в редица нелицеприятни, престъпни, дори противоестествени и противочовешки постъпки.

Нима не сме свидетели на това как иначе високобразовани люде се поддават на безобразни постъпки като кражба, корупция, измами, убийства. Редица хора с добро светско образование са извършвали ужасни престъпления спрямо човечеството. Това идва да ни покаже, че истинската, пълноценна просвета неминуемо включва в себе си нравствен аспект. За нас, православните християни, този нравствен аспект означава с Божията помощ да оделотворяваме Христовите добродетели в живота си.

В този смисъл за пореден път изтъкваме необходимостта от религиозната просвета на подрастващите. Полагайки грижи в това направление, ние – всички отговорни фактори в обществото ни – ще бъдем достойни продължители на просветителското дело на нашите първоучители светите равноапостолни Кирил и Методий и техните свети ученици.
Убедени сме, че като оставаме верни на техния завет: да пазим и пребъдваме в православната вяра, ще се съхраним като народ, ще преодолеем, с Божията помощ, всякакви изпитания и в душите ни ще грее истинската радост на богоозарената просвета, която ни учи, усвоявайки знанието, да търсим не само своята полза, но и ползата на човека до нас и на обществото.

Честит празник на българската просвета и култура и на славянската писменост. Бог да пази България и ни просвещава със силата на добродетелния живот!

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *